  • SDR0603-5R0M
SDR0603-5R0M
advertisement
Manufacturer No:
SDR0603-5R0M
HK JDW NO:
103-SDR0603-5R0M
Package:
0603
Step5Bar-code shipping tag
SDR0603-5R0M
  • Package / Case
    0603
  • Surface Mount
    YES
  • Shape/Size Description
    CYLINDRICAL PACKAGE
  • Core Material
    FERRITE
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Number of Terminations
    2
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrier
    1
  • Construction
    Low Profile
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Inductance
    5 μH
  • Test Frequency
    0.001MHz
  • Max DC Current
    1.6A
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    19
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    70mOhm
  • Inductance-Nom (L)
    5 µH
  • Special Feature
    Q MEASURED AT 7.96 MHZ
  • Self Resonant Frequency
    50MHz
  • Height
    3.9mm