  • SDR1307-181KL
SDR1307-181KL
advertisement
Manufacturer No:
SDR1307-181KL
HK JDW NO:
103-SDR1307-181KL
Datasheet:
SDR1307-181KL
Description:
INDUCTOR 180UH 1.5A SMD
Step5Bar-code shipping tag
SDR1307-181KL
  • Shape/Size Description
    CYLINDRICAL PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Series
    SDR1307
  • Size / Dimension
    0.512Lx0.512W 13.00mmx13.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED, 13 INCH
    1
  • Construction
    Cylindrical
  • Current Rating
    1.5A
  • Military Standard
    Not
  • Inductance
    180μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    280mOhm Max
  • Max DC Current
    1.5A
  • Frequency - Self Resonant
    4MHz
  • Q @ Freq
    18 @ 796kHz
  • Current - Saturation
    2.3A
  • Q Factor
    18
  • Case/Size Code
    2851
  • Inductance Tolerance
    10%
  • DC Current
    1.5A
  • RMS Current (Irms)
    1.5A
  • Diameter
    13mm
  • Height
    7mm
  • Height Seated (Max)
    0.287 7.30mm