  • SDT40H120CT
SDT40H120CT
advertisement
Manufacturer No:
SDT40H120CT
HK JDW NO:
233-SDT40H120CT
Package:
TO-220-3
Datasheet:
SDT40H120CT
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SDT40H120CT
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Surface Mount
    NO
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2017
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
    FREE WHEELING DIODE
  • HTS Code
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T3
  • Operating Temperature (Max)
    150°C
  • Number of Elements
    2
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    120μA @ 120V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    820mV @ 20A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~150°C
  • Output Current-Max
    20A
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    120V
  • Current - Average Rectified (Io)
    20A
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    120V
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    280A