  • SDT5A100P5-7D
SDT5A100P5-7D
advertisement
Manufacturer No:
SDT5A100P5-7D
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-SDT5A100P5-7D
Package:
PowerDI™ 5
Datasheet:
Description:
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 660mV @ 5A -55°C~150°C 50μA @ 100V Tape & Reel (TR) PowerDI™ 5 Surface Mount
Step5Bar-code shipping tag
SDT5A100P5-7D
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    PowerDI™ 5
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50μA @ 100V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    660mV @ 5A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~150°C
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    100V
  • Current - Average Rectified (Io)
    5A