  • SDT5A60SAF-13
SDT5A60SAF-13
advertisement
Manufacturer No:
SDT5A60SAF-13
HK JDW NO:
233-SDT5A60SAF-13
Package:
DO-221AC, SMA Flat Leads
Datasheet:
SDT5A60SAF-13
Description:
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 520mV @ 5A -55°C~150°C 500μA @ 60V 2-Termination Tape & Reel (TR) DO-221AC, SMA Flat Leads Surface Mount
Step5Bar-code shipping tag
SDT5A60SAF-13
  • Package / Case
    DO-221AC, SMA Flat Leads
  • Surface Mount
    YES
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-F2
  • Operating Temperature (Max)
    150°C
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    500μA @ 60V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    520mV @ 5A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~150°C
  • Output Current-Max
    5A
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    60V
  • Current - Average Rectified (Io)
    5A
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    60V
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    50A