  • SDT5H100LP5-7D
SDT5H100LP5-7D
advertisement
Manufacturer No:
SDT5H100LP5-7D
HK JDW NO:
233-SDT5H100LP5-7D
Package:
PowerDI™ 5
Datasheet:
SDT5H100LP5-7D
Description:
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 660mV @ 5A -55°C~150°C 3.5μA @ 100V 3-Termination Tape & Reel (TR) PowerDI™ 5 Surface Mount
Step5Bar-code shipping tag
SDT5H100LP5-7D
    Select All
  • ECCN Code
    EAR99
    FREE WHEELING DIODE
  • HTS Code
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-F3
  • Operating Temperature (Max)
    150°C
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    3.5μA @ 100V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    660mV @ 5A
  • Case Connection
    CATHODE
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~150°C
  • Output Current-Max
    5A
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    100V
  • Current - Average Rectified (Io)
    5A
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    100V
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    150A