  • SF1600-TR
SF1600-TR
advertisement
Manufacturer No:
SF1600-TR
HK JDW NO:
884-SF1600-TR
Package:
SOD-57, Axial
Datasheet:
SF1600-TR
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SF1600-TR
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to SF1600-TR.
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    SOD-57, Axial
  • Surface Mount
    NO
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • JESD-609 Code
    e2
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Silver (Sn/Ag)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Terminal Form
    WIRE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    SF1600
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Avalanche
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    5μA @ 1600V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    3.4V @ 1A
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Forward Current
    1A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~175°C
  • Output Current-Max
    1A
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    1600V
  • Forward Voltage
    3.4V
  • Reverse Recovery Time
    75ns
  • Peak Reverse Current
    5μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    1.6kV
  • Reverse Voltage
    1.6kV
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    30A
  • Max Junction Temperature (Tj)
    175°C
  • Height
    3.6mm