  • SF3008PT C0G
SF3008PT C0G
advertisement
Manufacturer No:
SF3008PT C0G
HK JDW NO:
799-SF3008PT C0G
Package:
TO-247-3
Datasheet:
Description:
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1.7V @ 15A -55°C~150°C 10μA @ 600V 3-Termination Tube TO-247-3 Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
SF3008PT C0G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Surface Mount
    NO
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2015
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    LOW POWER LOSS
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Terminal Position
    SINGLE
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T3
  • Operating Temperature (Max)
    150°C
  • Number of Elements
    2
  • Configuration
    COMMON CATHODE, 2 ELEMENTS
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    10μA @ 600V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.7V @ 15A
  • Case Connection
    CATHODE
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~150°C
  • Output Current-Max
    15A
  • Application
    EFFICIENCY
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    600V
  • Current - Average Rectified (Io)
    30A
  • Number of Phases
    1
  • Reverse Recovery Time
    35ns
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    600V
  • JEDEC-95 Code
    TO-247AD
  • Capacitance @ Vr, F
    175pF @ 4V 1MHz
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    300A