  • SFAF2006GHC0G
SFAF2006GHC0G
advertisement
Manufacturer No:
SFAF2006GHC0G
HK JDW NO:
799-SFAF2006GHC0G
Package:
TO-220-2 Full Pack
Datasheet:
SFAF2006GHC0G
Description:
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1.3V @ 20A -55°C~150°C 10μA @ 400V Tube TO-220-2 Full Pack Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
SFAF2006GHC0G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-2 Full Pack
  • Supplier Device Package
    ITO-220AC
  • Packaging
    Tube
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    10μA @ 400V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.3V @ 20A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~150°C
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    400V
  • Current - Average Rectified (Io)
    20A
  • Reverse Recovery Time
    35ns
  • Capacitance @ Vr, F
    150pF @ 4V 1MHz