  • SFC6V850
SFC6V850
advertisement
Manufacturer No:
SFC6V850
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
HK JDW NO:
730-SFC6V850
Package:
0402 (1006 Metric)
Datasheet:
SFC6V850
Description:
5Ohm ±5% 3μA @ 5V -55°C~150°C TJ 0402 (1006 Metric)
Quantity:
In Stock : 16722
Step5Bar-code shipping tag
SFC6V850
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to SFC6V850 .
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0402 (1006 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    3μA @ 5V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Power - Max
    500mW
  • Impedance-Max
    5Ohm
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    6.8V