  • SFD66S40K491B-F
SFD66S40K491B-F
advertisement
Manufacturer No:
SFD66S40K491B-F
HK JDW NO:
192-SFD66S40K491B-F
Package:
Radial, Can
Datasheet:
SFD66S40K491B-F
Description:
SF 40μF Film Capacitor ±10% Radial, Can Quick Connect, Disconnect 660V-DC 660V-AC Polypropylene (PP), Metallized Brackets, Chassis Mount, Holder
Step5Bar-code shipping tag
SFD66S40K491B-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Brackets, Chassis Mount, Holder
  • Mounting Type
    Chassis Mount, Requires Holder/Bracket
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~70°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    SF
  • Published
    2006
  • Size / Dimension
    3.660Lx1.970W 92.96mmx50.04mm Lip
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Quick Connect, Disconnect
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    Motor Run
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 660
  • HTS Code
  • Capacitance
    40μF
  • Voltage - Rated DC
    660V
  • Depth
    50.038mm
  • Voltage - Rated AC
    660V
  • Lead Pitch
    810μm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Length
    500μm
  • Dielectric
    PP
  • Lead Spacing
    0.810 20.57mm
  • Voltage
    660V
  • Height
    50.038mm
  • Height Seated (Max)
    5.150 130.81mm