  • SFH600-0X007
SFH600-0X007
advertisement
Manufacturer No:
SFH600-0X007
HK JDW NO:
879-SFH600-0X007
Package:
6-SMD, Gull Wing
Datasheet:
SFH600-0X007
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SFH600-0X007
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    6-SMD, Gull Wing
  • Number of Pins
    6
  • Supplier Device Package
    6-SMD
  • Operating Temperature
    -55°C~100°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    1995
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Max Power Dissipation
    150mW
  • Voltage - Isolation
    5300Vrms
  • Output Type
    Transistor with Base
  • Number of Elements
    1
  • Number of Channels
    1
  • Power Dissipation
    150mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ)
    1.25V
  • Input Type
    DC
  • Forward Current
    60mA
  • Max Output Voltage
    70V
  • Output Current per Channel
    50mA
  • Forward Voltage
    1.25V
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    70V
  • Max Collector Current
    100mA
  • Rise / Fall Time (Typ)
    2μs 2.5μs
  • Current - Output / Channel
    50mA
  • Reverse Breakdown Voltage
    6V
  • Voltage - Output (Max)
    70V
  • Max Input Current
    60mA
  • Collector Emitter Saturation Voltage
    400mV
  • Current - DC Forward (If) (Max)
    60mA
  • Current Transfer Ratio (Min)
    40% @ 10mA
  • Current Transfer Ratio (Max)
    80% @ 10mA
  • Turn On / Turn Off Time (Typ)
    3.2μs, 3μs
  • Vce Saturation (Max)
    400mV