  • SFM210-LPSE-S05-ST-BK
SFM210-LPSE-S05-ST-BK
advertisement
Manufacturer No:
SFM210-LPSE-S05-ST-BK
HK JDW NO:
765-SFM210-LPSE-S05-ST-BK
Package:
Description:
1 Rows Header Solder Phosphor Bronze Through Hole Tube Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 5 Positions Female Socket
Step5Bar-code shipping tag
SFM210-LPSE-S05-ST-BK
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Contact Shape
    Square
  • Insulation Material
    Liquid Crystal Polymer (LCP)
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    SFM210
  • Published
    2009
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Header
  • Number of Positions
    5
  • Number of Rows
    1
  • Fastening Type
    Push-Pull
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • Contact Type
    Female Socket
  • Current Rating (Amps)
    1A
  • Terminal Pitch
    0.9906mm
  • Insulation Height
    0.083 2.10mm
  • Style
    Board to Board
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Pitch - Mating
    0.039 1.00mm
  • Insulation Color
    Black
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Contact Length - Post
    0.094 2.40mm
  • Number Of PCB Rows
    1
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Body Depth
    0.083 inch
  • Contact Resistance
    20mOhm
  • Mating Contact Pitch
    0.039 inch
  • Polarization Key
    POLARIZED HOUSING
  • Contact Finish Thickness - Mating
    10.0μin 0.25μm
  • Contact Finish Thickness - Post
    Flash
  • Length - Termination
    0.094 inch