  • SFS152405B
SFS152405B
advertisement
Manufacturer No:
SFS152405B
Manufacturer:
Cosel USA, Inc.
HK JDW NO:
165-SFS152405B
Package:
20-SMD Module, 17 Leads
Datasheet:
SFS152405B
Description:
Isolated DC-DC Converter,Vin 18 - 36 Vdc,Vout 5V,I/O isolation 1500V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SFS152405B
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    20-SMD Module, 17 Leads
  • Weight
    12.000013g
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C With Derating
  • Packaging
    Box
  • Published
    2006
  • Series
    SFS (15W)
  • Size / Dimension
    1.52Lx1.07W x 0.20 H 38.7mmx27.2mmx5.0mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    17
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Isolated Module
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Additional Feature
    REMOTE SHUTDOWN
  • Subcategory
    Power Supply Modules
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    5mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CE, TUV, UL
  • Efficiency
    90%
  • Voltage - Isolation
    1.5kV
  • Voltage - Input (Max)
    36V
  • Output Voltage
    5V
  • Voltage - Output 1
    5V
  • Voltage - Input (Min)
    18V
  • Input Voltage-Nom
    24V
  • Trim/Adjustable Output
    NO
  • Output Current
    3A
  • Output Power
    15W
  • Current - Output 1
    3A
  • Nominal Input Voltage
    24V
  • Height
    5.08mm
  • Length
    38.7mm
  • Width
    27.2mm