  • SFS5-L-DC24V
SFS5-L-DC24V
advertisement
Manufacturer No:
SFS5-L-DC24V
Manufacturer:
Panasonic Electric Works
HK JDW NO:
590-SFS5-L-DC24V
Package:
Datasheet:
SFS5-L-DC24V
Description:
Electromechanical Relay 5PST-NO/SPST-NC 6A 24VDC 1.152KOhm Through Hole
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SFS5-L-DC24V
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Contact Material
    Silver Tin Oxide (AgSnO)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2000
  • Series
    SFS
  • Feature
    Lighted Indicator
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Packing Method
    BOX
  • Reference Standard
    TUV; UL
  • Termination Style
    PC Pin
  • Physical Dimension
    50mm x 13mm x 24mm
  • Contact Current(DC)-Max
    6A
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Max Current Rating
    6A
  • Electrical Life
    100000 Cycle(s)
  • Throw Configuration
    5PST, SPST
  • Max Voltage Rating (DC)
    30V
  • Contact Form
    6PST-5NO/1NC (5 Form A, 1 Form B)
  • Relay Type
    SAFETY RELAY
  • Contact Current(AC)-Max
    6A
  • Coil Resistance
    1.15kOhm
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    6A@250VAC
  • Operate Time
    20ms
  • Coil Voltage
    24VDC
  • Coil Type
    Non-Latching
  • Switching Voltage
    250VAC 30VDC -Max
  • Coil Current
    20.8mA
  • Release Time
    20 ms
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    6A@30VDC
  • Must Operate Voltage
    18VDC
  • Power Consumption
    500mW
  • Must Release Voltage
    2.4VDC
  • Contact/Output Supply Type
    AC/DC
  • Relay Action
    MOMENTARY
  • Coil Voltage (DC)
    24V
  • Coil/Input Supply Type
    DC
  • Height
    24mm
  • Length
    50mm
  • Width
    13mm