  • SFV16R-1STE1
SFV16R-1STE1
advertisement
Manufacturer No:
SFV16R-1STE1
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
HK JDW NO:
44-SFV16R-1STE1
Package:
Datasheet:
SFV16R-1STE1
Description:
SFV-R Series FFC, FPC Contacts, Bottom Tape & Reel (TR) 0.020 0.50mm Solder 16 Positions Surface Mount, Right Angle Tin Alloy -55°C~105°C 0.5A
Step5Bar-code shipping tag
SFV16R-1STE1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Depth
    4.2mm
  • Current Rating
    500mA
  • Contact Finish
    Tin Alloy
  • Housing Color
    Black
  • Contact Resistance
    30mOhm
  • Insulation Resistance
    100MOhm
  • Max Voltage Rating (AC)
    50V
  • Wire/Cable Type
    Straight
  • Mating Cycles
    20
  • Flat Flex Type
    FFC, FPC
  • Connector/Contact Type
    Contacts, Bottom
  • Cable End Type
    Straight, Tapered
  • Locking Feature
    Slide Lock
  • Actuator Color
    Brown
  • Contact Location
    Bottom
  • Length
    13.5mm
  • Height Above Board
    0.071 1.80mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.30mm 0.33mm
  • Material Flammability Rating
    UL94 V-0
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Flammability Rating
    UL94 V-0
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, Right Angle
  • Housing Material
    Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
  • Actuator Material
    Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    SFV-R
  • Feature
    Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Number of Positions
    16
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Number of Rows
    1
  • Voltage - Rated
    50V
  • Current Rating (Amps)
    0.5A
  • Pitch
    0.020 0.50mm