  • SFV30R-2STBE1HLF
SFV30R-2STBE1HLF
advertisement
Manufacturer No:
SFV30R-2STBE1HLF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
HK JDW NO:
44-SFV30R-2STBE1HLF
Package:
Datasheet:
SFV30R-2STBE1HLF
Purchasing and Inquiry
SFV30R-2STBE1HLF Overview
SFV30R-2STBE1HLF Features
SFV-R series
SFV30R-2STBE1HLF Applications
  • Medical technology
  • Communication
  • Refrigeration control
  • Data Technology
  • Automotive Electronics
  • Control panels
  • Measuring & Control Technology
  • Energy efficient lighting (LED)
  • Telecommunications
  • Transportation
Step5Bar-code shipping tag
SFV30R-2STBE1HLF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, Right Angle
  • Housing Material
    Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled, Halogen Free
  • Actuator Material
    Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled, Halogen Free
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Series
    SFV-R
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    FFC/FPC CONNECTOR
  • Number of Positions
    30
  • Number of Rows
    1
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Current Rating (Amps)
    0.5A
  • Pitch
    0.020 0.50mm
  • Total Number of Contacts
    30
  • Orientation
    Right Angle
  • Depth
    4.9mm
  • Current Rating
    500mA
  • Reference Standard
    UL
  • Contact Finish
    Gold
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Number Of PCB Rows
    1
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Contact Gender
    FEMALE
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Housing Color
    Black
  • Contact Style
    BELLOWED TYPE
  • Contact Resistance
    30mOhm
  • Insulation Resistance
    100MOhm
  • Max Voltage Rating (AC)
    50V
  • Wire/Cable Type
    Straight
  • Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Insertion Force-Max
    ZIF N
  • Mating Cycles
    20
  • Flat Flex Type
    FFC, FPC
  • Connector/Contact Type
    Contacts, Top
  • Cable End Type
    Straight, Tapered
  • Locking Feature
    Slide Lock
  • Contact Location
    Top
  • Length
    20.5mm
  • Plating Thickness
    FLASH inch
  • Height Above Board
    0.071 1.80mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.30mm 0.33mm