  • SFW12R-1STAE1LF
SFW12R-1STAE1LF
advertisement
Manufacturer No:
SFW12R-1STAE1LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
HK JDW NO:
44-SFW12R-1STAE1LF
Package:
Datasheet:
SFW12R-1STAE1LF
Description:
SFW-R Series FPC Contacts, Bottom Tape & Reel (TR) 0.039 1.00mm Solder 12 Positions Surface Mount, Right Angle Gold -55°C~105°C
Step5Bar-code shipping tag
SFW12R-1STAE1LF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Contact Plating
    Gold, Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, Right Angle
  • Housing Material
    Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
  • Actuator Material
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    SFW-R
  • Published
    2009
  • Feature
    Zero Insertion Force (ZIF)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Number of Positions
    12
  • Number of Rows
    1
  • Voltage - Rated
    100V
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Pitch
    0.039 1.00mm
  • Total Number of Contacts
    12
  • Orientation
    Right Angle
  • Depth
    5.5mm
  • Current Rating
    1A
  • Reference Standard
    UL
  • Contact Finish
    Gold
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Number Of PCB Rows
    1
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Housing Color
    Brown
  • Rated Current (Signal)
    1A
  • Contact Style
    BELLOWED TYPE
  • Contact Resistance
    30mOhm
  • Insulation Resistance
    500000000Ohm
  • Dielectric Withstanding Voltage
    500VAC V
  • Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Insertion Force-Max
    ZIF N
  • Mating Cycles
    20
  • Flat Flex Type
    FPC
  • Connector/Contact Type
    Contacts, Bottom
  • Cable End Type
    Tapered
  • Locking Feature
    Slide Lock
  • Length
    17.8mm
  • Height Above Board
    0.106 2.70mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.33mm