  • SFW12R-1STE5LF
SFW12R-1STE5LF
advertisement
Manufacturer No:
SFW12R-1STE5LF
HK JDW NO:
44-SFW12R-1STE5LF
Package:
Datasheet:
SFW12R-1STE5LF
Description:
SFW-R Series FFC, FPC Contacts, Bottom Tape & Reel (TR) 0.039 1.00mm Solder 12 Positions Surface Mount, Right Angle Tin -55°C~105°C 1A
Step5Bar-code shipping tag
SFW12R-1STE5LF
  • Contact Plating
    Tin
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Part Status
    Active
  • Number of Positions
    12
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Number of Rows
    1
  • Voltage - Rated
    100V
  • Current Rating (Amps)
    1A
  • Pitch
    0.039 1.00mm
  • Orientation
    Right Angle
  • Depth
    7.3mm
  • Current Rating
    1A
  • Contact Finish
    Tin
  • Voltage - Rated AC
    100V
  • Number of Contacts
    12
  • Contact Resistance
    30mOhm
  • Insulation Resistance
    500MOhm
  • Max Voltage Rating (AC)
    100V
  • Wire/Cable Type
    Straight
  • Flat Flex Type
    FFC, FPC
  • Connector/Contact Type
    Contacts, Bottom
  • Cable End Type
    Straight, Tapered
  • Locking Feature
    Slide Lock
  • Actuator Color
    Black
  • Contact Location
    Bottom
  • Length
    17.8mm
  • Height Above Board
    0.106 2.70mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.30mm 0.33mm