  • SFW17R-4STAE1LF
SFW17R-4STAE1LF
advertisement
Manufacturer No:
SFW17R-4STAE1LF
HK JDW NO:
44-SFW17R-4STAE1LF
Description:
SFW-R Series FPC Contacts, Top Tape & Reel (TR) 0.039 1.00mm Solder 17 Positions Surface Mount, Right Angle Gold -55°C~105°C 1A
Step5Bar-code shipping tag
SFW17R-4STAE1LF
  • Height Above Board
    0.106 2.70mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.33mm
  • Material Flammability Rating
    UL94 V-0
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Flammability Rating
    UL94 V-0
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Contact Plating
    Gold
  • Mounting Type
    Surface Mount, Right Angle
  • Number of Pins
    17
  • Housing Material
    Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
  • Actuator Material
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Series
    SFW-R
  • Feature
    Zero Insertion Force (ZIF)
  • Part Status
    Active
    17
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Number of Rows
    1
  • Voltage - Rated
    100V
  • Current Rating (Amps)
    1A
  • Pitch
    0.039 1.00mm
  • Orientation
    Right Angle
  • Current Rating
    1A
  • Contact Finish
    Gold
  • Voltage - Rated AC
    100V
  • Number of Contacts
  • Housing Color
    Black
  • Insulation Resistance
    500MOhm