  • SFW17S-2STME5LF
SFW17S-2STME5LF
advertisement
Manufacturer No:
SFW17S-2STME5LF
HK JDW NO:
44-SFW17S-2STME5LF
Description:
SFW Series FFC, FPC Contacts, Vertical - 1 Sided Tape & Reel (TR) 0.039 1.00mm Solder 17 Positions Surface Mount Tin
Step5Bar-code shipping tag
SFW17S-2STME5LF
    Phosphor Bronze
  • Contact Plating
    Tin
  • Actuator Material
    Thermoplastic, Glass Filled
  • Series
    SFW
  • Feature
    Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
  • Part Status
    Obsolete
  • Pitch
    0.039 1.00mm
  • Contact Finish
    Tin
  • Housing Color
    Brown
  • Wire/Cable Type
    Straight
  • Flat Flex Type
    FFC, FPC
  • Connector/Contact Type
    Contacts, Vertical - 1 Sided
  • Cable End Type
    Straight, Tapered
  • Locking Feature
    Slide Lock
  • Actuator Color
    Black
  • Height Above Board
    0.209 5.30mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.30mm 0.33mm