  • SFW26R-1STE1LF
SFW26R-1STE1LF
advertisement
Manufacturer No:
SFW26R-1STE1LF
HK JDW NO:
44-SFW26R-1STE1LF
Description:
SFW-R Series FFC, FPC Contacts, Bottom Tape & Reel (TR) 0.039 1.00mm Solder 26 Positions Surface Mount, Right Angle Tin -55°C~105°C
Quantity:
In Stock : 3139
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
SFW26R-1STE1LF
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Series
    SFW-R
    Solder
  • Connector Type
    FFC/FPC CONNECTOR
  • Number of Positions
    26
  • Number of Rows
    1
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    0.039 1.00mm
  • Total Number of Contacts
    26
  • Depth
    6mm
  • Current Rating
    1A
  • Voltage - Rated AC
    100V
  • Contact Gender
    FEMALE
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Contact Resistance
    30mOhm
  • Insulation Resistance
    500MOhm
  • Max Voltage Rating (AC)
    100V
  • Wire/Cable Type
    Straight
  • Max Voltage Rating (DC)
    100V
  • Flat Flex Type
    FFC, FPC
  • Connector/Contact Type
    Contacts, Bottom
  • Cable End Type
    Straight, Tapered
  • Contact Location
    Bottom
  • Length
    31.8mm
  • Width
    5.5mm
  • Height Above Board
    0.106 2.70mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.30mm 0.33mm