  • SFW27R-4STE1LF
SFW27R-4STE1LF
advertisement
Manufacturer No:
SFW27R-4STE1LF
HK JDW NO:
44-SFW27R-4STE1LF
Description:
SFW-R Series FFC, FPC Contacts, Top Tape & Reel (TR) 0.039 1.00mm Solder 27 Positions Surface Mount, Right Angle Tin -55°C~105°C 1A
Step5Bar-code shipping tag
SFW27R-4STE1LF
    Select All
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Number of Rows
    1
  • Voltage - Rated
    100V
  • Current Rating (Amps)
    1A
  • Pitch
    0.039 1.00mm
  • Depth
    6.5mm
  • Current Rating
    1A
  • Voltage - Rated AC
    100V
  • Number of Contacts
    27
  • Contact Resistance
    30mOhm
  • Insulation Resistance
    500MOhm
  • Max Voltage Rating (AC)
    100V
  • Flat Flex Type
    FFC, FPC
  • Connector/Contact Type
    Contacts, Top
  • Cable End Type
    Notched
  • Contact Location
    Top
  • Length
    32.8mm
  • Height Above Board
    0.106 2.70mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.30mm 0.33mm
  • Material Flammability Rating
    UL94 V-0
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Flammability Rating
    UL94 V-0
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Contact Plating
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C