  • SFY5-DC12V
SFY5-DC12V
advertisement
Manufacturer No:
SFY5-DC12V
Manufacturer:
Panasonic Electric Works
HK JDW NO:
590-SFY5-DC12V
Package:
Datasheet:
Description:
General Purpose Relays SF-Y 5formA 1formB dc 12v
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SFY5-DC12V
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Contact Material
    Silver Nickel (AgNi), Gold (Au)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    -40°C~70°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2000
  • Series
    SF-Y
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    LOW PROFILE
  • Packing Method
    TUBE
  • Depth
    28.6mm
  • Reference Standard
    CUL; TUV; UL
  • Termination Style
    PC Pin
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Sealing
    RT3
  • Contact Voltage(DC)-Max
    30V
  • Electrical Life
    100000 Cycle(s)
  • Number of Poles
    6
  • Throw Configuration
    5PST, 6PST, SPST
  • Contact Form
    6PST-5NO/1NC (5 Form A, 1 Form B)
  • Relay Type
    Safety
  • Coil Resistance
    215Ohm
  • Operate Time
    20ms
  • Coil Voltage
    12VDC
  • Coil Type
    Non-Latching
  • Switching Voltage
    250VAC 30VDC -Max
  • Coil Current
    56mA
  • Release Time
    10ms
  • Must Operate Voltage
    9VDC
  • Contact Rating (Current)
    6A
  • Power Consumption
    670mW
  • Must Release Voltage
    1.8VDC
  • Contact/Output Supply Type
    AC/DC
  • Relay Action
    MOMENTARY
  • Coil Voltage (DC)
    12V
  • Coil/Input Supply Type
    DC
  • Height
    14.5mm
  • Length
    39mm
  • Width
    28.6mm