  • SG73P1ETTP9103D
SG73P1ETTP9103D
advertisement
Manufacturer No:
SG73P1ETTP9103D
HK JDW NO:
430-SG73P1ETTP9103D
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, SG73P Series, Thick Film, 910kOhm, 0.125W 1/8W, ±0.5%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
SG73P1ETTP9103D
    0402 (1005 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±0.5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    910kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Power (Watts)
    0.125W 1/8W
  • Voltage - Rated
    200V
  • Power Rating
    125mW
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, Punched Paper, 7 Inch
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Case Code (Imperial)
    0402
  • Height
    350μm
  • Height Seated (Max)
    0.016 0.40mm