  • SG73S2BTTD620G
SG73S2BTTD620G
advertisement
Manufacturer No:
SG73S2BTTD620G
HK JDW NO:
430-SG73S2BTTD620G
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, SG73S Series, Thick Film, 62Ohm, 0.333W 1/3W, ±2%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
SG73S2BTTD620G
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±2%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    62Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Power (Watts)
    0.333W 1/3W
  • Voltage - Rated
    200V
  • Power Rating
    330mW
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Packing Method
    TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.33W
  • Case Code (Imperial)
    1206
  • Height
    600μm
  • Height Seated (Max)
    0.028 0.70mm