  • SGW10N60AFKSA1
SGW10N60AFKSA1
advertisement
Manufacturer No:
SGW10N60AFKSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-SGW10N60AFKSA1
Package:
TO-247-3
Datasheet:
SGW10N60AFKSA1
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SGW10N60AFKSA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Turn On Time
    40 ns
  • Test Condition
    400V, 10A, 25 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.4V @ 15V, 10A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    224 ns
  • IGBT Type
    NPT
  • Gate Charge
    52nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    40A
  • Td (on/off) @ 25°C
    28ns/178ns
  • Switching Energy
    320μJ
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2009
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    LOW CONDUCTION LOSS
  • Max Power Dissipation
    92W
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T3
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Case Connection
    COLLECTOR
  • Input Type
    Standard
  • Power - Max
    92W
  • Transistor Application
    MOTOR CONTROL
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    600V
  • Max Collector Current
    20A