  • SH2-40G-PT
SH2-40G-PT
advertisement
Manufacturer No:
SH2-40G-PT
Manufacturer:
On Shore Technology Inc.
HK JDW NO:
602-SH2-40G-PT
Package:
Datasheet:
SH2-40G-PT
Description:
2 Rows Receptacle Solder Phosphor Bronze Through Hole Bulk Gold Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled 40 Positions Forked
Step5Bar-code shipping tag
SH2-40G-PT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Number of Pins
    40
  • Contact Shape
    Square
  • Insulation Material
    Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    SH
  • Feature
    Polarizing Key
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Receptacle
  • Number of Positions
    40
  • Color
    Black
  • Number of Rows
    2
  • Fastening Type
    Push-Pull
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • Contact Type
    Forked
  • Current Rating (Amps)
    1A
  • Pitch
    2.54mm
  • Insulation Height
    0.331 8.40mm
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Pitch - Mating
    0.100 2.54mm
  • Insulation Color
    Black
  • Row Spacing - Mating
    0.100 (2.54mm)
  • Contact Length - Post
    0.130 3.30mm