  • SH8K10SGZETB
SH8K10SGZETB
advertisement
Manufacturer No:
SH8K10SGZETB
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-SH8K10SGZETB
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
SH8K10SGZETB
Description:
SH8K10S IS A POWER MOSFET WITH L
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SH8K10SGZETB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    7A Ta 8.5A Ta
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    16.8nC, 17.8nC @ 5V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    30V
  • FET Feature
    Standard
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Operating Temperature
    150°C TJ
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Part Status
    Last Time Buy
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Power - Max
    1.4W Ta
  • FET Type
    2 N-Channel (Dual)
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    24m Ω @ 7A, 10V, 19.6m Ω @ 8.5A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    2.5V @ 1mA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    660pF 830F @ 10V