  • SI3220-BQ
SI3220-BQ
advertisement
Manufacturer No:
SI3220-BQ
Manufacturer:
Silicon Labs
HK JDW NO:
715-SI3220-BQ
Package:
64-TQFP
Datasheet:
SI3220-BQ
Description:
64 Terminations64 Pin SI3220 Telecom device2 Circuits
Purchasing and Inquiry
SI3220-BQ Overview
A 64-TQFP package is used to reduce board space requirements.A Tray-packing method is used to pack telecommunications equipment.A Surface Mount-mount is used for mounting the telecom circuit.A 2-circuit composes this telecom IC .When 3.3V 5V is supplied wtelecom IC's efficiencyh power, efficiency can be improved.-40°C~85°C is the operating temperature that can be set for reliable performance.The mounting is in the way of Surface Mount.As part of its configuration, it includes 64 terminations.It operates at voltage 3.3V.There are 64 pins on this telecom interface.By using telecom switching's base part number of SI3220, it is possible to find more related parts.Telecom product operates with the supply current of 65mA to provide much flexibility for designers.There are many similar functions of the telecommunication product that it can provide with the electronic components under the ProSLIC? series.
SI3220-BQ Features
Available in the 64-TQFP package
Operating supply current of 65mA
SI3220-BQ Applications
There are a lot of Silicon Labs SI3220-BQ Telecom applications.
  • Stations
  • DECT (Digital European Cordless Telephone) Base
  • SDH Multiplexers
  • Fiber In The Loop (FITL)
  • T1/E1/J1 Performance Monitoring
  • Voice over packet gateways
  • High-Density T1/E1/J1 interfaces for Multiplexers
  • Channel Banks
  • Voice over IP/DSL
  • Public switching systems
Step5Bar-code shipping tag
SI3220-BQ
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to SI3220-BQ.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    64-TQFP
  • Number of Pins
    64
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    1998
  • Series
    ProSLIC®
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    64
  • Max Power Dissipation
    941mW
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    3.3V 5V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    SI3220
  • Function
    Subscriber Line Interface Concept (SLIC), CODEC
  • Interface
    GCI, PCM, SPI
  • Number of Circuits
    2
  • Operating Supply Current
    65mA
  • Nominal Supply Current
    22mA
  • Length
    10mm
  • Width
    10mm