  • SI4721-B20-GM
SI4721-B20-GM
advertisement
Manufacturer No:
SI4721-B20-GM
Manufacturer:
Silicon Labs
HK JDW NO:
715-SI4721-B20-GM
Package:
20-UFQFN Exposed Pad
Datasheet:
SI4721-B20-GM
Purchasing and Inquiry
SI4721-B20-GM Overview
It saves RF transceiver IC's board space with the 20-UFQFN Exposed Pad package. In order to mount the RF transceiver's mounting, Surface Mount is used.It emergys as a TxRx Only with transceiver RF's high efficiency and reliable performance.In order to provide high reliability, advanced transceiver RF' packaging Tray is used.20 pins are provided on the transceiver RF circuit board.RF transceiver operates on the basis of the frequency of 76MHz~108MHz.
SI4721-B20-GM Features
20-UFQFN Exposed Pad package
Surface Mount for mounting
TxRx Only
Tray is used
20 pins
SI4721-B20-GM Applications
There are a lot of Silicon Labs SI4721-B20-GM RF Transceiver ICs applications.
  • Automotive
  • Industrial and Data Logger
  • Transmit
  • Utility and Smart Energy
  • Thermostats
  • Remote Device Management
  • Consumer Electronics
  • Fitness
  • LoT applications
  • Retail
Step5Bar-code shipping tag
SI4721-B20-GM
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    20-UFQFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    20
  • Weight
    16.499422mg
  • Operating Temperature
    -40°C~95°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    1997
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    20
  • Type
    TxRx Only
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    76MHz~108MHz
  • Pin Count
  • Interface
    2-Wire, SPI
  • Protocol
    FM Radio
  • RF Family/Standard
    VHF
  • Serial Interfaces
    I2S, SPI
  • Current - Receiving
    16.8mA~19.8mA
  • Current - Transmitting
    18.3mA~18.8mA
  • Number of Receivers
    1
  • GPIO
    3
  • Height Seated (Max)
    0.6mm