  • SI5341D-D10171-GM
SI5341D-D10171-GM
advertisement
Manufacturer No:
SI5341D-D10171-GM
Manufacturer:
Silicon Labs
HK JDW NO:
715-SI5341D-D10171-GM
Package:
Datasheet:
SI5341D-D10171-GM
Description:
1.8V Clock Generators 64 Terminals Tray
Purchasing and Inquiry
SI5341D-D10171-GM Overview
As a clock IC, it is packaged by the Tray method. A maximum temperature of 260 can be sustained by this clock generator ic during reflowing. As a result, frequency synthesizers can be found to contain 64 terminations. The supply voltage of 1.8V allows for high efficiency. Approximately 1.89V is the maximum supply voltage needed by this time clock generator. This RF synthesizer has CLOCK GENERATOR, PROCESSOR SPECIFIC uPs, uCs, and peripheral ICs. This frequency synthesizer requires a supply voltage above 1.71V to be safe. As soon as the PLL's operating temperature exceeds 85°C, it may cause ha85°Cards. With this clock-generator, you can generate a high-quality clock output frequency of 350MHz. This frequency generator may fail to start up if the ambient temp is lower than -40°C.
SI5341D-D10171-GM Features
Supply voltage of 1.8V
Output clock frequency (Max) of 350MHz
SI5341D-D10171-GM Applications
There are a lot of Silicon Labs SI5341D-D10171-GM Clock Generators applications.
  • Satellite receivers
  • Microwave radio
  • Televisions
  • Frequency synthesis
  • Reference signals to RF systems
  • Pagers
  • Carrier synchronization in wired communication
  • Local oscillator source in receiver
  • Remote telemetry and instrumentation
  • CB radios
Step5Bar-code shipping tag
SI5341D-D10171-GM
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Surface Mount
    YES
  • Packaging
    Tray
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    64
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • JESD-30 Code
    S-XQCC-N64
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.89V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.71V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    CLOCK GENERATOR, PROCESSOR SPECIFIC
  • Primary Clock/Crystal Frequency-Nom
    750MHz
  • Output Clock Frequency-Max
    350MHz
  • Height Seated (Max)
    0.9mm
  • Length
    9mm
  • Width
    9mm