  • SI5344B-D08171-GMR
SI5344B-D08171-GMR
advertisement
Manufacturer No:
SI5344B-D08171-GMR
HK JDW NO:
715-SI5344B-D08171-GMR
Package:
Description:
1.8V Clock Generators 44 Terminals Tape & Reel (TR)
Purchasing and Inquiry
SI5344B-D08171-GMR Overview
As a clock IC, it is packaged by the Tape & Reel (TR) method. The peak reflow temperature (Cel) amounts to 260 to be essentially indestructible. There are 44 terminations found in the file. A voltage of 1.8V should be applied to this electronic frequency generator. It would take a maximum supply voltage of 1.89V to operate this time clock generator. The digital clock generator incorporates CLOCK GENERATOR, PROCESSOR SPECIFIC uPs, uCs, and peripheral ICs. The supply voltage (Vsup) should be kept above 1.71V for normal operation. Whenever the operating temperature for the PLL exceeds 85°C, it may become ha85°Cardous. With this clock-generating device, a high-quality clock output frequency of 350MHz can be produced. The operating temperature should be kept above -40°C.
SI5344B-D08171-GMR Features
Supply voltage of 1.8V
Output clock frequency (Max) of 350MHz
SI5344B-D08171-GMR Applications
There are a lot of Silicon Labs SI5344B-D08171-GMR Clock Generators applications.
  • Infotainment systems
  • Bluetooth receivers
  • Skew suppression
  • FMCW Radar
  • Phase modulation cellular systems
  • Line cards used in telephone exchange
  • Satellite receivers
  • Wi-Fi routers
  • Bit synchronization
  • Quenching?
Step5Bar-code shipping tag
SI5344B-D08171-GMR
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Number of Terminations
    44
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • JESD-30 Code
    S-XQCC-N44
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.89V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.71V
  • Primary Clock/Crystal Frequency-Nom
    750MHz
  • Output Clock Frequency-Max
    350MHz
  • Height Seated (Max)
    0.9mm
  • Length
    7mm
  • Width
    7mm