  • SI5347B-B-GM
SI5347B-B-GM
advertisement
Manufacturer No:
SI5347B-B-GM
Manufacturer:
Silicon Labs
HK JDW NO:
715-SI5347B-B-GM
Package:
64-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
SI5347B-B-GM
Description:
1.8V 350MHz Clock Generators 64-VFQFN Exposed Pad 64 Terminals Surface Mount 1.71V~3.47V Tray
Purchasing and Inquiry
SI5347B-B-GM Overview
Clock generator is packaged in the way of Tray. Embedded in the 64-VFQFN Exposed Pad package is this Clock PLL. When reflowed, this frequency generator can withstand a maximum temperature of 260. It contains a total of 64 terminations within RF synthesizer. A voltage of 1.8V should be applied to this electronic frequency generator. In this case, LVCMOS, LVDS, LVPECL, Crystal is designed to be the input of the clock generator. For full access to the electronic component's capabilities, 1 circuits are implemented. It provides a maximum frequency of 350MHz. PLL clock is mounted in the way of Surface Mount. CLOCK GENERATOR, PROCESSOR SPECIFIC uPs/uCs/peripheral ICs are incorporated in this digital clock generator. Clock generator ic works with 1.71V~3.47V. Based on test statistics, ambient temperature should be set at -40°C~85°C. It's compatible with CML, HCSL, LVCMOS, LVDS, LVPECL logic levels. Clock Generators-type frequency generators are usually classified as this type. With ALSO REQUIRES 3.3V SUPPLY, this clock generator produces better clock signals. The maximal supply current amounts to 240mA.
SI5347B-B-GM Features
Available in the 64-VFQFN Exposed Pad
Supply voltage of 1.8V
SI5347B-B-GM Applications
There are a lot of Silicon Labs SI5347B-B-GM Clock Generators applications.
  • Frequency shifting decodes
  • Carrier synchronization in wired communication
  • Wireless handsets
  • Frequency synthesis
  • Televisions
  • Test equipment
  • Cell phones
  • Bluetooth receivers
  • High-frequency induction heating
  • Electronic equipment
Step5Bar-code shipping tag
SI5347B-B-GM
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    64-VFQFN Exposed Pad
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    1997
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    64
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    ALSO REQUIRES 3.3V SUPPLY
  • Subcategory
    Clock Generators
  • Voltage - Supply
    1.71V~3.47V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Output
    CML, HCSL, LVCMOS, LVDS, LVPECL
  • JESD-30 Code
    S-XQCC-N64
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Circuits
    1
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    CLOCK GENERATOR, PROCESSOR SPECIFIC
  • Supply Current-Max
    240mA
  • Frequency (Max)
    350MHz
  • Input
    LVCMOS, LVDS, LVPECL, Crystal
  • Ratio - Input:Output
    5:8
  • Primary Clock/Crystal Frequency-Nom
    54MHz
  • PLL
    Yes
  • Differential - Input:Output
    Yes/Yes
  • Divider/Multiplier
    Yes/No
  • Height Seated (Max)
    0.9mm
  • Length
    9mm
  • Width
    9mm