  • SI5347B-D-GM
SI5347B-D-GM
advertisement
Manufacturer No:
SI5347B-D-GM
Manufacturer:
Silicon Labs
HK JDW NO:
715-SI5347B-D-GM
Package:
64-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
SI5347B-D-GM
Description:
1.8V 350MHz Clock Generators 64-VFQFN Exposed Pad 64 Terminals Surface Mount 1.71V~3.47V Tray
Purchasing and Inquiry
SI5347B-D-GM Overview
Tray-method packaging is used for clock ICs. Clock PLL is embedded in the 64-VFQFN Exposed Pad package. There are 64 terminations found in the file. Clock generator ics require a voltage of 1.8V. It is designed that the Clock PLL's input should be LVCMOS, LVDS, LVPECL, Crystal. A total of 1 circuits are implemented to access the full performance of the electrical part. A clock-based RF synthesizer that provides a max frequency of 350MHz is available. The Surface Mount allows this electrical component to be easily installed on the panel. The uPs/uCs/Peripheral IC clock generator incoporates is CLOCK GENERATOR, PROCESSOR SPECIFIC. As far as the supply voltage is concerned, clock PLL can be used with 1.71V~3.47V. Based on the test statistics, an ambient temperature of -40°C~85°C should be set. CML, HCSL, LVCMOS, LVDS, LVPECL is designed for clock generator's output. ALSO REQUIRES 3.3V SUPPLY can also be founded when using frequency generators.
SI5347B-D-GM Features
Available in the 64-VFQFN Exposed Pad
Supply voltage of 1.8V
SI5347B-D-GM Applications
There are a lot of Silicon Labs SI5347B-D-GM Clock Generators applications.
  • Closed circuit systems
  • GPS systems
  • PMR (Professional Mobile Radio)
  • Frequency synthesis
  • Laptops
  • Infotainment systems
  • Broadcast communication
  • Frequency synthesis
  • Mobile telephones
  • Bluetooth transmitters
Step5Bar-code shipping tag
SI5347B-D-GM
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    64-VFQFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2015
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    64
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    ALSO REQUIRES 3.3V SUPPLY
  • Voltage - Supply
    1.71V~3.47V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Output
    CML, HCSL, LVCMOS, LVDS, LVPECL
  • JESD-30 Code
    S-XQCC-N64
  • Number of Circuits
    1
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    CLOCK GENERATOR, PROCESSOR SPECIFIC
  • Frequency (Max)
    350MHz
  • Input
    LVCMOS, LVDS, LVPECL, Crystal
  • Ratio - Input:Output
    5:8
  • Primary Clock/Crystal Frequency-Nom
    54MHz
  • PLL
  • Differential - Input:Output
    Yes/Yes
  • Divider/Multiplier
    Yes/No
  • Height Seated (Max)
    0.9mm
  • Length
    9mm
  • Width
    9mm