  • SI7013-A10-GM1
SI7013-A10-GM1
advertisement
Manufacturer No:
SI7013-A10-GM1
Manufacturer:
Silicon Labs
HK JDW NO:
715-SI7013-A10-GM1
Package:
6-WDFN Exposed Pad
Datasheet:
SI7013-A10-GM1
Description:
SILICON LABS SI7013-A10-GM1 Temperature Sensor IC, Digital,0.4C, -10 C, 85 C, DFN, 10 Pins
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SI7013-A10-GM1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    6-WDFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    10
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Strip
  • Published
    1997
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Voltage - Supply
    1.9V~3.6V
  • Output
    12b
  • Body Length or Diameter
    3mm
  • Body Breadth
    3 mm
  • Output Type
    I2C
  • Termination Type
    SOLDER
  • Number of Bits
    14
  • Accuracy
    ±2% RH
  • Response Time
    18s
  • Resolution
    1.75 B
  • Sensor Type
    Humidity, Temperature
  • Sensors/Transducers Type
    TEMPERATURE SENSOR,SWITCH/DIGITAL OUTPUT,SERIAL
  • Max Supply Voltage (DC)
    3.6V
  • Min Supply Voltage (DC)
    1.9V
  • Humidity Range
    0 ~ 100% RH
  • Body Height
    1.21mm