  • SI9183DT-28-T1-E3
SI9183DT-28-T1-E3
advertisement
Manufacturer No:
SI9183DT-28-T1-E3
Manufacturer:
Vishay Siliconix
HK JDW NO:
880-SI9183DT-28-T1-E3
Package:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Datasheet:
SI9183DT-28-T1-E3
Description:
Enable Fixed SI9183 PMIC SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Quantity:
In Stock : 3159
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
SI9183DT-28-T1-E3
  • Package / Case
    SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
  • Number of Pins
    5
  • Supplier Device Package
    TSOT-23-5
  • Weight
    29.993795mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Max Power Dissipation
    555mW
  • Current Rating
    150mA
  • Base Part Number
    SI9183
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    6V
  • Output Voltage
    2.8V
  • Output Type
    Fixed
  • Polarity
    Positive
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    150mA
  • Control Features
    Enable
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    2.8V
  • Number of Regulators
    1
  • Min Input Voltage
    2V
  • Protection Features
    Over Temperature, Short Circuit
  • Current - Quiescent (Iq)
    900μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.22V @ 150mA
  • Max Input Voltage
    6V
  • PSRR
    60dB ~ 30dB (1kHz ~ 100kHz)
  • Dropout Voltage
    135mV
  • Min Current Limit
    300mA
  • Height
    950μm
  • Length
    3.05mm
  • Width
    1.65mm