  • SIGC18T60NCX1SA1
SIGC18T60NCX1SA1
advertisement
Manufacturer No:
SIGC18T60NCX1SA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-SIGC18T60NCX1SA1
Package:
Die
Datasheet:
SIGC18T60NCX1SA1
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SIGC18T60NCX1SA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Die
  • Supplier Device Package
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Part Status
    Last Time Buy
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Input Type
    Standard
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    600V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    20A
  • Test Condition
    300V, 20A, 13Ohm, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.5V @ 15V, 20A
  • IGBT Type
    NPT
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    60A
  • Td (on/off) @ 25°C