  • SIGC18T60SNCX1SA3
SIGC18T60SNCX1SA3
advertisement
Manufacturer No:
SIGC18T60SNCX1SA3
HK JDW NO:
376-SIGC18T60SNCX1SA3
Package:
Die
Datasheet:
SIGC18T60SNCX1SA3
Step5Bar-code shipping tag
SIGC18T60SNCX1SA3
  • Surface Mount
    YES
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Published
    2016
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    2
  • JESD-30 Code
    S-XUUC-N2
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Input Type
    Standard
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    600V
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    600V
  • Max Dual Supply Voltage
    600V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    20A
  • Turn On Time
    66 ns
  • Test Condition
    400V, 20A, 16 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.5V @ 15V, 20A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    313 ns
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    60A
  • Td (on/off) @ 25°C