  • SJ-2503A-SMT-TR
SJ-2503A-SMT-TR
advertisement
Manufacturer No:
SJ-2503A-SMT-TR
Manufacturer:
CUI Devices
HK JDW NO:
207-SJ-2503A-SMT-TR
Package:
Datasheet:
SJ-2503A-SMT-TR
Description:
Quantity:
In Stock : 620
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SJ-2503A-SMT-TR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Mounting Type
    Surface Mount, Right Angle
  • Housing Material
    Polyamide (PA10T), Nylon 10T
  • Contact Material - Plating
    Silver
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    SJ
  • Published
    2017
  • Feature
    Board Guide
  • Part Status
    Active
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Phone Jack
  • Color
    Black
  • Gender
    Female
  • Voltage - Rated
    12VDC
  • Current Rating (Amps)
    1A
  • Orientation
    Horizontal
  • Shielding
    Unshielded
  • Number of Conductors
    3
  • Number of Ports
    1
  • Number of Positions/Contacts
    3 Conductors, 3 Contacts
  • Internal Switch(s)
    Does Not Contain Switch
  • Body Color
    Black
  • Industry Recognized Mating Diameter
    2.50mm (0.094, 3/32, Sub Mini, Miniature) - Headphone
  • Actual Diameter
    0.102 (2.60mm)
  • Signal Lines
    Stereo (3 Conductor, TRS)
  • Mating Length/Depth
    0.433 11.00mm