  • SJ6016N2RP
SJ6016N2RP
advertisement
Manufacturer No:
SJ6016N2RP
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-SJ6016N2RP
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
SJ6016N2RP
Purchasing and Inquiry
SJ6016N2RP Overview
SJ6016N2RP Features
SJ6016N2RP Applications
There are a lot of Littelfuse Inc. SJ6016N2RP applications of SCRs thyristors.
  • Uninterruptable power supplies
  • Wind mill
  • Heat and temperature control
  • DC motor controls - AC motor controls
  • Welders
  • DC motor control and drives
  • Battery charges
  • Lighting control
  • Motor starters
  • Power converters
Step5Bar-code shipping tag
SJ6016N2RP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    SJ
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Trigger Device Type
    SCR
  • Voltage - Off State
    600V
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    1.5V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    188A 225A
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    10mA
  • Current - Hold (Ih) (Max)
    35mA
  • Current - On State (It (RMS)) (Max)
    16A
  • Current - On State (It (AV)) (Max)
    10A
  • SCR Type
    Standard Recovery
  • Voltage - On State (Vtm) (Max)
    1.6V