  • SJPZ-N27VL
SJPZ-N27VL
advertisement
Manufacturer No:
SJPZ-N27VL
Manufacturer:
Sanken
HK JDW NO:
681-SJPZ-N27VL
Package:
2-SMD, J-Lead
Datasheet:
SJPZ-N27VL
Description:
ZENER DIODE ±7% 27V 1μA @ 20V -55°C~150°C 2W 2-SMD, J-Lead
Step5Bar-code shipping tag
SJPZ-N27VL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2-SMD, J-Lead
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Tolerance
    ±7%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    2W
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1μA @ 20V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.2V @ 2A
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    27V
  • Zener Voltage
    27V