  • SJT00RT-20-41P
SJT00RT-20-41P
advertisement
Manufacturer No:
SJT00RT-20-41P
HK JDW NO:
61-SJT00RT-20-41P
Package:
Datasheet:
SJT00RT-20-41P
Description:
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 41 Positions Crimp Gold Cadmium over Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
Step5Bar-code shipping tag
SJT00RT-20-41P
  • Type
    Parameter
    Select All
  • MIL Conformance
    YES
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
    NO
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Total Number of Contacts
    41
  • Orientation
    N (Normal)
  • Shielding
    Unshielded
  • Ingress Protection
    Environment Resistant
  • Depth
    36.52mm
  • Shell Finish
    Cadmium over Nickel
  • Shell Size - Insert
    20-41
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • Empty Shell
  • Backshell Type
    SOLID
  • Contact Style
    Pin
  • Environmental Characteristics
    ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
  • Plating
    Cadmium
  • Length
    30.91mm
  • Contact Finish Thickness - Mating
    50.0μin 1.27μm
  • Radiation Hardening
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Ratings
    Environment Resistant
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Mount
    Flanges, Panel, Wall
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Mounting Feature
    Flange
  • Shell Material
    Aluminum
  • Insert Material
    Polymer
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C