  • SK052E475MAA
SK052E475MAA
advertisement
Manufacturer No:
SK052E475MAA
HK JDW NO:
66-SK052E475MAA
Description:
SK 4.7μF Ceramic Capacitor -56/+22% ppm/°C 2 Terminations
Step5Bar-code shipping tag
SK052E475MAA
    Select All
  • Surface Mount
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
    Bulk
  • Series
    SK
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    -56/+22% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • HTS Code
  • Capacitance
    4.7μF
  • Terminal Pitch
    10.2mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    10°C
  • Temperature Characteristics Code
    Z5U
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    200V
  • Size Code
    5020
  • Positive Tolerance
    20%
  • Negative Tolerance
    20%
  • Height
    12.7mm
  • Length
    12.7mm
  • Width
    5.08mm