  • SK055C685MAA
SK055C685MAA
advertisement
Manufacturer No:
SK055C685MAA
HK JDW NO:
66-SK055C685MAA
Description:
6.8μF Ceramic Capacitor 15% ppm/°C 2 Terminations
Step5Bar-code shipping tag
SK055C685MAA
    Select All
  • Surface Mount
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • HTS Code
  • Capacitance
    6.8μF
  • Packing Method
    BULK
  • Terminal Pitch
    10.2mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Size Code
    5020
  • Positive Tolerance
    20%
  • Negative Tolerance
    20%
  • Height
    12.7mm
  • Length
    12.7mm
  • Width
    5.08mm