  • SK101C685ZAA
SK101C685ZAA
advertisement
Manufacturer No:
SK101C685ZAA
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-SK101C685ZAA
Package:
Datasheet:
Description:
6.8μF Ceramic Capacitor 15% ppm/°C 2 Terminations
Step5Bar-code shipping tag
SK101C685ZAA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • HTS Code
  • Capacitance
    6.8μF
  • Packing Method
    BULK
  • Terminal Pitch
    20.3mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    100V
  • Size Code
    9325
  • Positive Tolerance
    80%
  • Negative Tolerance
    20%
  • Height
    18.3mm
  • Length
    23.6mm
  • Width
    6.35mm