  • SK3200B-LTP
SK3200B-LTP
advertisement
Manufacturer No:
SK3200B-LTP
HK JDW NO:
543-SK3200B-LTP
Package:
DO-214AA, SMB
Datasheet:
SK3200B-LTP
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SK3200B-LTP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-214AA, SMB
  • Surface Mount
    YES
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Base Part Number
    SK3200
  • Pin Count
    2
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-C2
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    150°C
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    500μA @ 200V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    860mV @ 3A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~150°C
  • Output Current-Max
    3A
  • Application
    GENERAL PURPOSE
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    200V
  • Current - Average Rectified (Io)
    3A
  • Number of Phases
    1
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    200V
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    100A