  • SKMW20G-05
SKMW20G-05
advertisement
Manufacturer No:
SKMW20G-05
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
HK JDW NO:
495-SKMW20G-05
Package:
6-DIP Module
Datasheet:
SKMW20G-05
Description:
DC DC CONVERTER 5V 20W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SKMW20G-05
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    6-DIP Module
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C With Derating
  • Packaging
    Tube
  • Series
    SKMW20 (20W)
  • Size / Dimension
    1.00Lx1.00W x 0.40 H 25.4mmx25.4mmx10.2mm
  • Feature
    Remote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Isolated Module
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    20W
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    PIN/PEG
  • Number of Functions
    1
  • JESD-30 Code
    S-XDMA-P6
  • Number of Outputs
    1
  • Efficiency
    87%
  • Voltage - Isolation
    1500V
  • Voltage - Input (Max)
    75V
  • Output Voltage
    5V
  • Voltage - Output 1
    5V
  • Voltage - Input (Min)
    18V
  • Input Voltage-Nom
    48V
  • Trim/Adjustable Output
    YES
  • Current - Output (Max)
    4A
  • Total Power Output-Max
    20W
  • Length
    25.4mm
  • Width
    25.4mm