  • SKW30N60HSFKSA1
SKW30N60HSFKSA1
advertisement
Manufacturer No:
SKW30N60HSFKSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-SKW30N60HSFKSA1
Package:
TO-247-3
Datasheet:
SKW30N60HSFKSA1
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SKW30N60HSFKSA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Case Connection
    COLLECTOR
  • Input Type
    Standard
  • Power - Max
    250W
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Reverse Recovery Time
    125ns
  • JEDEC-95 Code
    TO-247AC
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    600V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    41A
  • Turn On Time
    39 ns
  • Test Condition
    400V, 30A, 11 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    3.15V @ 15V, 30A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    301 ns
  • IGBT Type
    NPT
  • Gate Charge
    141nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    112A
  • Td (on/off) @ 25°C
    20ns/250ns
  • Switching Energy
    1.15mJ
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Surface Mount
    NO
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ