  • SL1021B150RG
SL1021B150RG
advertisement
Manufacturer No:
SL1021B150RG
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-SL1021B150RG
Package:
Axial Cylinder, 3 Lead (Radial Bend)
Datasheet:
SL1021B150RG
Description:
Gas Discharge Tubes - GDTs / Gas Plasma Arrestors 3T B150V Beta 3 Terminal
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SL1021B150RG
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
  • Packaging
    Tray
  • Series
    SL1021B
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
    Radial
  • Terminal Finish
    MATTE TIN OVER NICKEL
  • Max Operating Temperature
    90°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Terminal Position
    UNSPECIFIED
  • Terminal Form
    WIRE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Insulation Resistance
    1GOhm
  • Number of Poles
    3
  • Peak Pulse Current
    20kA
  • Telecom IC Type
    SURGE PROTECTION CIRCUIT
  • Fail Short
    Yes
  • Voltage - DC Spark Over (Nom)
    150V
  • Impulse Discharge Current (8/20μs)
    20000A 20kA
  • Diameter
    8mm
  • Length
    10.5mm